Jak wybrać idealne ławy do salonu? Porady ekspertów

Jak wybrać idealne ławy do salonu? Porady ekspertów

Wybór ławy do salonu – jaką wybrać?

Kupując mebel do salonu, warto postawić na ławę. To jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej widocznych mebli, który będzie stanowić wizytówkę wnętrza. Wybór odpowiedniego egzemplarza wcale nie musi być trudny. Przedstawiamy porady ekspertów, które pomogą Ci wybrać idealną ławę do salonu.

1. Przyjrzyj się stylu wnętrza

Jeśli planujesz zakup ławy do salonu, najważniejsze jest ustalenie stylu wnętrza. To na jego podstawie możesz określić, jaki mebel będzie najlepszy dla Twojego wnętrza. Jeśli Twój salon jest w stylu prowansalskim, to postaw na wykończenie litego drewna i zaokrąglone kształty. Natomiast jeżeli Twój salon jest urządzony w stylu skandynawskim, to warto postawić na ławe z płaskimi i minimalistycznymi formami.

2. Wybierz właściwy materiał

Kolejnym krokiem w procesie zakupu ławy do salonu jest wybór materiału. Drewno, tworzywo sztuczne, metal, akryl, aluminium – to tylko niektóre materiały, z których można wykonać ławy. Najlepszy materiał zależy od stylu wnętrz. W pomieszczeniach w stylu prowansalskim optymalnym wyborem jest drewno – ciepła i przytulna, wygląda zjawiskowo. Natomiast w salonach urządzonych w stylu skandynawskim, lepszym wyborem będzie stonowana biel i metal, np. szklany blat i stalowe nogi.

3. Wybierz kształt

Kształt ławy jest jednym z kluczowych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze mebla. Nie chodzi tylko o ogólny kształt ławy, ale także o to, czy posiada ona nogi. Ławy z nogami są idealne do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni, ponieważ dzięki nim mamy dostęp do przestrzeni pod meblem. Ławy bez nóg sprawdzą się natomiast w dużych wnętrzach, ponieważ zostawiają więcej miejsca wokół mebla.

4. Optymalny rozmiar

Kolejną ważną kwestią jest wybór rozmiaru. Ma on ogromny wpływ na to, jak będzie prezentować się mebel w salonie. Możesz wybrać ławę o długości od 50 do 120 cm. Niezależnie od wyboru, zawsze zwróć uwagę na to, czy mebel będzie pasować do pozostałych mebli w pomieszczeniu.

5. Wybierz odpowiedni blat

Jaki blat powinien posiadać Twoja idealna ława? W tym przypadku możesz wybrać spośród drewna, szkła, metalu, akrylu, marmuru, konglomeratu lub betonu. Każdy z nich ma swoje własne wady i zalety. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe, unikaj blatów szklanych. Dobrym wyborem będzie blat z drewna litego lub z tworzywa sztucznego, które są łatwe w utrzymaniu czystości.

6. Wybierz odpowiedni kolor

Kolor mebla zależy od stylu wnętrza. Do pomieszczeń w stylu prowansalskim optymalnym wyborem jest szarozielona ława, która idealnie wpisuje się w klimat tego stylu. Do salonów w stylu skandynawskim idealny będzie biały połysk lub metaliczny połysk. Natomiast do nowoczesnych wnętrz lepszym wyborem będą odcienie czerni lub szarości.

7. Uważaj na gabaryty ławy

Istotne jest, aby zwrócić uwagę na rozmiar ławy. Powinna ona mieć takie same wymiary jak pozostałe meble w pomieszczeniu, aby wyglądała spójnie. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ława będzie pasować do wnętrza, jeśli będziesz mieć gości.

8. Wybierz odpowiednią funkcjonalność

Kolejnym punktem, jaki warto wziąć pod uwagę przy zakupie ławy do salonu jest jej funkcjonalność. Ławy mogą być wyposażone w szuflady lub półki, co ułatwi Ci przechowywanie. Ławy można też kupić ze stolikami kawowymi, które są wygodne i nie zajmują dużo miejsca, a po ściągnięciu szybko schowasz je do środka.

9. Wybierz rozsądnie

Kupując ławę do salonu, zawsze kieruj się zasadą, że „mniej znaczy więcej”. Wiele osób popełnia błąd, wybierając zbyt dekoracyjny mebel. To jednak nie jest dobry pomysł, ponieważ ława powinna stanowić tło, a nie przyciągać oczy. Zwróć uwagę na proste wzory i stonowane kolory, które pozwolą Ci stworzyć estetyczne otoczenie.

10. Zwróć uwagę na jakość

Istotnym elementem jest również jakość mebla. Wybierając ławę, dobrze jest wybrać mebel o dobrej jakości wykonania. Zwróć uwagę, czy wszystkie krawędzie są wykończone w odpowiedni sposób, a wszystkie elementy są prawidłowo osadzone i stabilne. Takim meblem będziesz mógł cieszyć się przez wiele lat.

Wybór ławy do salonu jest dużą decyzją zakupową, dlatego przed jej podjęciem warto przeanalizować wszystkie czynniki. Wszystko, co trzeba wiedzieć, aby wybrać idealną ławę do salonu, znajdziesz w powyższych wskazówkach ekspertów.